קברות המכבים
קברות המכבים
קברות המכבים

קברות המכבים

נ.צ. 648579 / 199708
יער בן שמן, כביש 443 בן שמן – מודיעין, ליד סימן ק"מ 12

אזור יהודה והשפלה, בשוליו הדרומיים של יער בן שמן, הוא אחד האזורים בו נערכו הקרבות בין המכבים (החשמונאים) לבין היוונים (הסלובקים) בשנת 167 לפנה"ס. מרד שהוביל יהודה המכבי, בעקבותיו טוהר בית המקדש והוחזרה החרות הדתית ושלזכרו נחוג חג החנוכה.

הקברים באתר הינם קברי מקמר ("ארקוסוליה"), מהתקופה הביזנטית. הקברים בנויים כפירים חצובים לעומק כמטר וחצי, שבתחתיתם שתי גומחות קבורה צידיות. מעל הקברים הונחו מכסי אבן גדולים וכבדים שחלקם נראה בשטח. מיקומם בסמוך לכפר אל-מדיה (המשמר את שמה העתיק של מודיעין, העיר בה פרץ מרד החשמונאים) ושמו הערבי של בית הקברות "קובור סולטאן אל- יהוד" (קבר מלך היהודים), שכנעו רבים שהמכבים נקברו כאן.

כיצד התגלגל המיתוס? בשנת 1907 הגיעו למקום חניכי הגימנסיה העברית "הרצליה" מתל אביב, הדליקו במקום לפידים לרגל חג החנוכה וכינו את המקום "קברות המכבים". בהמשך, משנת 1944 קבעה תנועת מכבי העולמית את האתר כנקודת זינוק למרוץ לפיד החנוכה של תנועת הנוער "מכבי הצעיר", היוצא משם לכל חלקי הארץ, מנהג שנמשך עד היום. השם "קברות המכבים" השתרש, הוצמד למקום והפך סמל למקום גבורה יהודית, תקומה ועמידה אל מול האויב.

עם הזמן המקום קיבל גם משמעות נוספת של סמל הגבורה של לוחמים. במתחם הוצבה אנדרטה לזכרם של הנופלים בקרבות באזור מודיעין במלחמת העצמאות וכן בני היישובים באזור שנפלו במערכות ישראל. האנדרטה מורכבת משמונה משולשים בגבהים שונים שעיצובם משחזר את מצבת שבע הפירמידות שהייתה על קברי המכבים במודיעים.

בסמוך לאתר, כ-200 מ' מטרים נוספים בציר המקביל לכביש 443, נמצאת מערת קבורה נוספת מימי בית שני (נ.צ. 648732 / 199368) שהתגלתה במהלך הרחבת הכביש. במערה, שהייתה חתומה ולכן השתמרה, יש שלושה חדרי קבורה, שבהם כוכים חצובים אשר בהם הונחו ארונות הקבורה (גלוסקמאות). על חלקם נכתבו שמות הנקברים באותיות עבריות ויווניות: שמעון, שרה, מרים ומנלאוס.

חזור